Sekuritologie: pavěda, nikoliv metavěda
Zdeněk KŘÍŽ*, Miroslav MAREŠ**, Petr SUCHÝ***
Po skončení studené války prošla strategická a bezpečnostní studia velmi důležitým procesem adaptace na nové podmínky. Strategická studia jsou na Západě chápána jako součást bezpečnostních studií, jež jsou vnímána jako součást výzkumu mezinárodních vztahů, které samy náleží do rámce politických věd. Etablování bezpečnostních a strategických studií proběhlo i v České republice, kde navázalo na procesy, jež se dříve odehrály na Západě.
Konstituovat "sekuritologii" je proto zjevně zbytečné. Totální irelevanci nově prosazovaného oboru "sekuritologie" dokládá už nulová orientace v lingvistických kritériích. Nejasnými jsou také předmět výzkumu nového oboru, paradigmatická základna a zejména hodnota přidaná nad rámec již etablovaných disciplín. Snaží-li se někteří badatelé ve střední a východní Evropě např. pod stříškou jedné vědy ztotožnit výzkum zajištění osobní bezpečnosti podnikatele, bezpečnosti chemického provozu továrny nebo protipožární bezpečnosti budov se zajištěním bezpečnosti společenských skupin, státu či mezinárodního společenství, snaží se o spojení nespojitelného. Smysluplnosti takovýmto snahám nepřidá ani "ukrojení" části poznatků a metod různých vědních oborů a složení těchto "odkrojků" do jednoho údajně vědeckého celku.
Pro kvalitu bezpečnostního výzkumu v České republice by bylo žádoucí, aby byl prováděn na bázi již etablovaných vědních oborů, společenskovědních, přírodovědných a technických, jak je ostatně ve světě obvyklé.
« ZpětDiskuze
Securitologie v procesu stávání se vědou
Leszek F. Korzeniowski | 31.3.2008 7:36:21
Vážení panové,
Článek, který jste napsali, "Sekuritologie - ; pavěda, nikoliv metavěda" je kompromitací Vaše znalostí a metodologie vědy a taky Univerzity, jejíž jste pracovníky. Je možné, že není pro Vás jiný způsob, abyste se objevili v internetu, jenom lži a invektivy. Zájemce odesílám k mé odpovědi. Vydavatel je povinen publikovat mou odpověď na tom samém místě, kde se nachází článek pracovníků Univerzity.
Assoc. Prof. Ing. Leszek F. KORZENIOWSKI, PhD.
Cracow - Poland - European Union
president
EUROPEAN ASSOCIATION for SECURITY
ad Jiri
Viktor | 21.2.2008 9:08:15
Z clanku je patrne pouze to, ze autori (z jednoho socialne-vedniho pracoviste) se staveji ostre negativne k moznosti konstituovani nove discipliny.
ad Jiří
Ladislav Hofreiter | 11.2.2008 14:51:39
Vážený kolega,
neviem, s kým si vybavujete účty. Pretože som jeden z tých , ktorí sú citovaní v článku, musím sa ohradiť voči tomu, že ste každého, kto sa zaoberá touto problamatikou, označili za nevzdelanca (plus ďalšie nechutné ataky). Ak máte výhrady proti konkrétnej osobe, vstúpte do otvorenej polemiky na stránkach časopisu - tam sa budete musieť podpísať a odborne argumentovať. Vy ste svoj rozsudok vyniesli na základe jedného článku, jedného názoru. Ani netušíte, kto , kde a ako dlho sa touto problematikou zaoberá, aké sú publikačné výstupy. Počkajte si na reakcie všetkých dotknutých a potom napíšte (hlavne seriózne) svoj názor.
Sekuritologie
Jiří | 22.1.2008 22:48:43
Z článku je patrné, že sekuritologie je vědou pro vědu, nástrojem legitimace existence a profesní identity hrstky nevzdělaných lidí. Tito lidé, často polovzdělaní v oborech, které k mezinárodním vztahům či společenským vědám obecně mají sakra daleko, disponují akademickými tituly často získanými v dobách hlubokého komunismu na československých vojenských vysokých školách. Sekuritologie je produktem zoufalých lidí, kteří v konkurenci mladších, odborně i jazykově vzdělanejších lidí, se ocitají na okraji odborné komunity a etablování sekuritologie je pro ně poslední šancí na přežití.
|
SekuritologiePavel | 18.5.2008 11:40:03
Jiří: Autor článku Zdeněk Kříž a spol. má prostě obavu, že nová věda sekuritologie zastíní jeho svatozář sebevědomého tzv. vědce,který se domnívá, že pouze jeho obor s humanitním nádechem je tím jediným a nejlepším. Také má strach,že studenti se zájmem o bezpečnost již nebudou stát frontu na jeho obor, ale budou bezpečnost studovat například na Universitě Tomáše Bati ve Zlíně, nebo Fakultě bepečnostního inženýrství v Ostravě, Vysokém učení technickém v Brně, Pardubické universitě, Policejní akademii ČR a dalších. Znalost přírodovědných vědomostí autora na úrovni maturanta a postupný vzestup uznání nové vědy sekuritologie způsobuje, že se nebude autor již moci považovat za odborníka nejodbornějšího na bezpečnost předkládat veřejnosti jedinečnost své humanitní větve bezpečnosti s pohrdavým úsměškem k přírodovědně a technicky pojímané bezpečnosti. Jediné co je na článku pravdivé, je že bezpečnost je věda komplexní, spojena z mnoha technických i humanitních oblastí. Panu Křížovi nezbyde do budoucna, pokud si chce udržet svou odbornost zabruslit také do oblasti technických, jak ostatně naznačuje dokument Rady obrany státu ČR, který jasně určuje jakými znalostmi musí disponovat absolvent university v oblasti bezpečnosti. Kdybych převzal retoriku pana Kříže, tak bych mohl napsat: "Sociologu vrať se do vědního oboru sociologie a nepleť se do bezpečnosti, sociologie ani filozofie není bezpečnostní vědou,ale pouze vědou pomocnou a podpůrnou k této bezpečnostní vědě, a tyto oblasti mohou doplňovat vědu o bezpečnosti".
Je mi líto,že svou neobratností a arogantní namyšleností autor degraduje Masarykovu universitu.
|
| |
SekuritologieAnonymous | 16.6.2008 22:31:31
Pavel: V pripade, ze zde chcete polemizovat s autory clanku mozna by bylo dobre argumentovat alespon pojmy, ktere se diskuzi blizi. Nyni se nebavime vubec o obsahu samotneho clanku, ale napriklad by bylo rozumne doplnit zdroj Vami citovaneho dokumentu, jenz obsahove zavazuje absolventy universit v oblasti bezpecnosti - vcelku bych si rad precetl, co me dle Vaseho mineni ceka.
Zaroven jsem zaujat instituci, ktera by mela tento dokument vydat. Rada obrany statu CR neexistuje, Rada obrany byla zrizena v obdobi 1989-91 (navazujici na predchozi vzor vznikly v 1969). V soucasne dobe funguje Bezpecnostni rada statu.
V pripade, ze hodlate citovat zdroj z obdobi 1989-91, dovoluji si podotknout, ze neprinasite pod tento clanek obohacujici nazorovy proud - cokoli urcujiciho z prekotneho obdobi po prevratu nemuze byt dnes chapano jako pramen solidni vedy nebo pozadavku na jeji absolventy.
|