doi:10.3849/1802-7199

Systémová dynamika jako nástroj pro výzkum bezpečnosti

Jakub DRMOLA

Tento článek představuje a vysvětluje základní principy systémové dynamiky jakožto metodologie či analytického rámce pro výzkum v oblasti bezpečnostních a strategických studií. Nabízí tak nástroj, s jehož pomocí lze zachytit a modelovat konflikty, aktéry, hrozby a bezpečnostní koncepty novým způsobem, objevovat nové kauzality a predikovat jejich chování. Přestože se kořeny systémové dynamiky nacházejí ve zcela odlišných oborech, prosadila se v nedávných letech i ve výzkumu bezpečnosti, a to zejména při modelování aktuálních hrozeb. Kromě toho, že tento článek rozebírá klady a zápory této metody a přínáší ji tak do českého prostředí, měl by čtenáři poskytnout i dostatek informací k tomu, aby porozuměl případným zahraničním textům, které systémové dynamiky využívají.

« Zpět

Diskuze

Srozumitelně napsané
Vladimír Bureš  |  23.9.2015 11:17:48
Příspěvek se mi líbí, celkem srozumitelně vysvětluje metodologii systémové dynamiky. Lehce jsem proti spojování příčinného smyčkového diagramu (CLD) a diagramu hladin a toků (SFD), což je časté při používání aplikací jako je například Vensim (u CLD je polarita nutností, zatímco u SFD nedává vždy smysl a někdy může být uvádění polarity matoucí).
Příspěvek se mi ale jako celek líbí, člověk si u něho urovná znalosti, které má v tacitní formě a ne vždy si je explicitně uvědomuje.

Vložit příspěvek

Autor
Jméno:
E-mail*:
Zapamatovat údaje:

* Vyplňte jen pokud chcete dostávat příspěvky z této diskuze na e-mail

Váš příspěvek
Nadpis:
Text:
Antispam*: opište následující kód: antispamový kód
 

*Do políčka opište kód psaný červeně. Toto opatření zabraňuje spamovacím robotům zadávat reklamní příspěvky a slouží k ochraně této diskuze.