doi:10.3849/1802-7199

The U.S. Ballistic Missile Defense and Russian Insecurity

Petr SUCHÝ

The text focuses on the changes of Russian and American strategic nuclear arsenals after the end of the Cold War. Current state of Russian strategic forces is subsequently confronted with the present and future capability of U. S. ballistic missile defense system. The text aims to point out that worries of Russian ofcials that the system presents clear danger for Russia and its existence will lead to the weakening or demise of strategic stability are completely false and unfounded. It also makes the point that current modernization of the Russian strategic nuclear weapons and their carriers is more a sign of attempts to preserve the status quo within the arms dynamic, rather than a clear symptom of a direct reaction to American activities in the realm of missile defense that would resemble a process of arms race.

« Back

Discussion

Hmm a teď realita
Lony  |  31.12.2009 20:09:10
Tohle jsou nesmysly od vrchu až dolů..celé je to směšné a prolezlé pro západní propagandou..brak nezakládající se ani z 20% na pravdě..nevěřte tomu nikdo!!

Takže autor je zřejmě západní agent na misi..?
Nebo se jen přikrývá v noci americkou vlaječkou, usíná za zvuku americké hymny, slaví Halloween a dárečky mu nosí Santa Claus?!? Nevím, ale jak to tak čtu, každopádně musí být velkým fandou válek v Íráku i Afghánistánu, kde chřabří, čestní a stateční američtí vojáci šíří jen a jen mír.. :)
Omyl nebo autorova neznalost?
pje  |  3.8.2009 11:24:51
Autor tvrdí, že instalace radaru v ČR a interceptorů v Polsku by nijak nenarušila strategickou rovnováhu. Rád bych autorovi sdělil, že informace o technickotaktických schopnostech vojenské techniky jsou zveřejňovány podle toho, jaké jsou zájmy těch, kteří zbrojní projekty financují, tj. zájmy politiků. Pokud má pan autor schopnost pouze citovat selektivní, byť skalárně úctyhodný seznam zdrojů bez autentických technickotaktických dat a geografickooperečních zákonitostí použití suborbitální techniky, je na nejlepší cestě prohlásit, že sledování prostoru nad Piaseckem z Brd je patrně side-effectem vášně plánovačů od ABM pro polární záře... Inu, pouze z ročenek a oficiálních reportů se toho pořádní analytici nikdy nic moc nedověděli...
Fakta
Lany  |  8.2.2009 17:46:15
nevidim na tom nic demagogickeho, vždyť je to celé pravda..
Perfektní demagogie
Josef  |  19.1.2009 8:18:00
Vzhledem k délce čláku vezmu jen dva fakty. 1. neexistující rakety středního doletu - autor plácá odborné názvy nahoru a dolů, já pro zjednodušení (22 let praxe u raketových zbraní) řeknu jen - ruské protiraketové systémy S-200, S-400 mohou střílet i na pozemní cíle a mohou nést jaderné nálože. 2. Ruské letouny SU-32/35 mají dostatečně velký operační dosah, aby vklidu a míru zlikvidovaly na území ČR a Polska co jim libo. A pokud za existence WS jako protiváhy k NATO byla dle tehdejší strategie 1. vážná obraná linie u Kijeva nelze si myslet, že v případném konfliktu, na nějž se USA evidentně chystalo, než nastala finanční krize :-), by v ČR zůstal kámen na kameni.
Hezká analýza,
F.Rejl  |  24.8.2008 13:05:07
ale nějak se v ní pořád počítá s tím, že v Polsku bude umístěno deset anti-raket. V případě, že by se jaksi vyhrotily poměry, Američané budou určitě zadumaně čekat u vagonů se sto dalšíma a říkat: "Když my jsme ale kdysi říkali, že jich tam dáme jen deset, tak to teď další přivézt prostě nemůžeme!"
LHANÍ
Anonymous  |  6.1.2008 19:02:37
PANE LŽETE, NEBO ZÁMĚRNĚ NEŘÍKÁTE AEGIS

Post reply

Author
Name:
E-mail*:
Remember data:

* Fill in only in case you want to receive contributions from the discussion

Your reply
Title:
Text:
Antispam*: write in the following code: anti-spam code
 

*Write the red-code to the field. This precaution protects the discussion from spam-robots.