doi:10.3849/1802-7199

System Dynamics as a Tool for Security Research

Jakub DRMOLA

This article aims to introduce system dynamics as a new methodology or an analytical framework for research in the field of security and strategic studies and to shed some light upon its basic principles and building blocks. It offers a tool which can describe and model conflicts, actors, threats and even whole security concepts in a new manner and discover new causalities or even predict future states in the process. Even though the origins of system dynamics can be found in an entirely different disciplines, it recently found its place even in the domain of security research, where it is being used to model current threats. Apart from dissecting merits of this method, this article should also provide sufficient information to allow the reader to understand any other paper using system dynamics as its primary methodology.

« Back

Discussion

Srozumitelně napsané
Vladimír Bureš  |  23.9.2015 11:17:48
Příspěvek se mi líbí, celkem srozumitelně vysvětluje metodologii systémové dynamiky. Lehce jsem proti spojování příčinného smyčkového diagramu (CLD) a diagramu hladin a toků (SFD), což je časté při používání aplikací jako je například Vensim (u CLD je polarita nutností, zatímco u SFD nedává vždy smysl a někdy může být uvádění polarity matoucí).
Příspěvek se mi ale jako celek líbí, člověk si u něho urovná znalosti, které má v tacitní formě a ne vždy si je explicitně uvědomuje.

Post reply

Author
Name:
E-mail*:
Remember data:

* Fill in only in case you want to receive contributions from the discussion

Your reply
Title:
Text:
Antispam*: write in the following code: anti-spam code
 

*Write the red-code to the field. This precaution protects the discussion from spam-robots.