1/2002
Stav poznání o strategických studiích
Josef JANOŠEC
V příspěvku jsou shrnuty základní poznatky o strategických studiích. Obsah je věnován ujasnění pojmů a dokumentován existujícím zahraničním potenciálem odborníků, kteří problematiku strategických studií rozpracovávají. Presentována je stručná historie strategických studií pro bezpečnost a obranu státu v České republice a velmi stručně naznačen způsob, jakým chce do problematiky přispívat ÚSS VA v Brně.
Vybrané problémy bezpečnosti Polské republiky v kontextu války s terorismem
Jacek PAWŁOWSKI
Autor, přední vojenský odborník Polské armády, v článku, jehož volný překlad byl proveden redakcí časopisu, se zaměřil na některé problémy a otázky bezpečnosti Polska v současné době i v blízké budoucnosti. Na základě rozboru událostí, spojených s působením mezinárodního terorismu, vývoje a stavu regionů, rozvoje vojenství a dalších otázek prognózuje možné hrozby bezpečnosti na začátku 21. století. Podává výklad tzv. "asymetrické války" a předkládá některé aspekty a hodnocení použití ZHN. Zamýšlí se nad speci.ckými otázkami vedení boje a operace v blízké budoucnosti. V závěru článku ukazuje na některé otázky připravenosti Polska čelit novodobým hrozbám, mezi které řadí na jedno z prvních míst terorismus.
Základní východiska k budování bezpečnostního systému
Karel NOVOTNÝ
Článek na základě grafické charakteristiky možných ohrožení republiky a řešení jejich období vytyčuje základní východiska pro budování bezpečnostního systému.
Mezi řádky Vojenské strategie České republiky
Milan KUBEŠA
Zamyšlení autora nad nově vydanou verzí Vojenské strategie České republiky. Kriticky pohlíží na některé kapitoly dokumentu a předkládá alternativní řešení. Nabádá k šetrné transformaci ozbrojených sil na základě vědecky podložených zásad jejich použití, zvláště při realizaci úkolů silami pod národním velením.
Obranná politika v programech hlavních politických stran před volbami do PS PČR v roce 2002
Libor FRANK
Bylo to poprvé v krátké historii České republiky, kdy se v roce 2002 téma a problémy bezpečnostní a obranné politiky objevily v dokumentech a předvolebních programech hlavních českých parlamentních stran ve velkém rozsahu. Všechny relevantní strany včetně Koalice (středopravé křídlo koalice KDU-ČSL a US-DEU) představily své vize budoucnosti a úpravy obranné politiky České republiky a jejich ozbrojených sil. Vládní ČSSD (sociální demokraté) předložili vizi plně profesionální armády podobně ODS (konzervativní liberálové), ale s jinými prioritami a cíli. KSČM (komunisté) odmítají tuto představu a přinesli opakovaně jejich tradiční a neslučitelný program. Tento článek je zaměřen na popis hlavních představ a argumentů programů uvedených politických stran v obranné politice.
Zpravodajské služby po 11. září
Petr ZEMAN
Článek se zabývá změnami v činnosti a v postavení zpravodajských služeb po útocích Al-Kajdy 11. září 2001. Popisuje trendy, vzniklé v 70. a 90. letech, jež vedly k oslabení efektivity služeb, úsilí tento stav změnit a současný růst významu, změny vnímání služeb veřejností, změny zaměření i postavení služeb. V článku se rekapitulují legislativní změny, týkající se bezpečnosti a též oprávnění služeb. Velmi záhy po teroristických útocích z 11. září 2001 bylo zřejmé, že - ; vedle diplomatické ofenzívy, vojenských akcí, pronikavého zesílení bezpečnostních opatření v nejširším kontextu a aktivizace policejních složek - ; bude jedna z nejvýznamnějších rolí v protiteroristickém úsilí ležet na zpravodajských službách. Zákonné vymezení jejich kompetencí a oprávnění, jejich koordinace v národním i mezinárodním měřítku, jejich úsilí a efektivita se skutečně změnily a nyní, po 9 měsících, nastává čas nastavší změny alespoň předběžně zhodnotit. Poslouží nám četné příklady ze Spojených států - ; odtud je totiž k dispozici nepoměrně nejvíce informací.
Evolutional Trends of Polish Military Forces in Longterm Views
Andrzej DAWIDCZYK
Článek polského autora otiskujeme záměrně tak, jak jej dodal, tedy v angličtině. Věříme, že se to může stát jednou z charakteristik našeho časopisu a že naši čtenáři to budou považovat za zpestření. Článek pojednává o výhledech rozvoje polských ozbrojených sil. Jak by se měl tento vývoj vyrovnat se změnami v oblasti politické a jak by měl čelit novým výzvám 21. století. Diskutuje i otázky, nakolik by se polské ozbrojené síly měly rozvíjet podle vzoru armád NATO a nakolik podle vlastních národních priorit. Vyvozuje, že v tomto smyslu jsou polské ozbrojené síly teprve na počátku transformace, která by jim dala šanci nejen přežít, ale dosáhnout pokroku v měnících se podmínkách na začátku 21. století.
Historie, současnost a možná budoucnost Operační přípravy státního území
Jan ENGLICH*, Antonín KRÁSNÝ**, Jan STRBAČKA***
Článek pojednává o historii, současnosti a možné budoucnosti OPSÚ. Ukazuje na zahraniční zkušenosti a uvádí některé nové pohledy na OPSÚ, včetně vyvození závěrů pro další rozvoj a zabezpečení OPSÚ v ČR.
AČR a tanky
Vlastimil GALATÍK
Článek ukazuje možnou budoucnost tanků v AČR. Stručně objasňuje vývoj teorie použití tanků od první světové války do současnosti a zabývá se perspektivou použití tanků AČR v počtech stanovených v materiálech o reformě ozbrojených sil.