doi:10.3849/1802-7199

Úvodní slovo

ikona souboruCelý článek ve formátu PDF Více o autorovi

Vážení čtenáři!

Vychází prvé číslo časopisu Ústavu strategických studií Vojenské akademie v Brně "Obrana a strategie" ročníku 2002. Minulé číslo bylo věnováno problematice profesionalizace ozbrojených sil. Toto číslo se pokouší představit problematiku, která s otázkami strategických studií pro bezpečnost a obranu státu souvisí.

Uplynulý rok byl z hlediska vývoje praktických opatření spojených s přípravou výstavby ozbrojených sil České republiky významný. Byla přijata koncepce přechodu k plně profesionální armádě. Rozpracovány byly dokumenty k reformě ozbrojených sil, které byly v předvolebním období vládou premiéra Zemana projednány a předány k projednání nové vládě. Problematika reformy je a nutně bude po celou dobu realizace živá a bude jistě podléhat kritice a usměrňování.

Posláním strategických studií je poznávat ze současného stavu základní rysy budoucnosti a hledat její variantní výklad. Taková problematika není v současné době pouhou národní otázkou. Mezinárodní rozměr stále více ovlivňuje naše konání i soubor přijatých opatření. Proto jsme se rozhodli, že budeme zveřejňovat rovněž názory našich zahraničních kolegů. V tomto čísle se autorsky zapojili dva příslušníci polské Akademie oborony narodowej z Varšavy. Rozhodli jsme se rovněž o zveřejňování anglického nebo českého textu, a rovněž českých i anglických anotací všech příspěvků.

Snahou redakční rady bylo vytvořit podmínky pro diskusní fórum k problémům, které nejsou a nebudou nikdy zcela objasněné a vydiskutované. Rozhodnutí o budoucnosti obrany státu nemůže být jen záležitostí jednotlivců, mělo by se stát předmětem co nejširší odborné diskuse. Snad soubor příspěvků tohoto čísla časopisu Obrana a strategie přinese pro Vaši potřebu nové myšlenky a náměty, které vyprovokují i Vaše osobní názory k představě o budoucí obraně České republiky.

Předseda redakční rady
Ing. Josef JANOŠEC, CSc.

Vytvořeno 10.7.2007 16:18:23 | přečteno 6309x | Hlavacek