1/2003
Bezpečnostní prostředí České republiky
Libor FRANK
Krátká črta se věnuje definici a hlavním obecným charakteristikám bezpečnostního prostředí České republiky. Zaměřuje se na jeho teritoriální a funkčně-strukturální vymezení. Zabývá se faktory, které po skončení studené války a rozpadu bipolárního světa určovaly charakter bezpečnostního prostředí, a které jsou z hlediska tvorby bezpečnostní politiky stále aktuální.
Vybrané aspekty procesu změn švédské bezpečnostní politiky na počátku 21. století
Jan ONDŘEJKA
V současné době probíhá řada změn v oblasti bezpečnostní politiky jak u velmocí, tak u malých států. S tím úzce souvisí problematika hledání nových způsobů budování ozbrojených sil. Přes neoddiskutovatelný význam velmocí je však nutné sledování také změn v dalších zemích. Z tohoto pohledu je zajímavým příkladem neutrální Švédsko, které v současné době, stejně jako Česká republika, řeší problémy spojené se zapojováním do evropských bezpečnostních struktur a přehodnocuje způsob výstavby svých ozbrojených sil.
Strategická studia jako technologický proces
Josef JANOŠEC
Zpracování strategických studií je vysvětleno jako technologický proces, který má dvě hlavní části: proces vytváření a proces užití strategických studií. V prvé části je hlavním nositelem technologické činnosti zpracovatel a v druhé příjemce strategické studie. Jednotlivé části technologického procesu jsou diskutovány z pohledu posloupnosti a časové návaznosti technologických etap, které jsou pojímány současně jako prvky technologického systému. Popis je jednotně strukturován a obsahuje schéma se zvýrazněním popisovaného prvku v technologickém procesu, charakteristiku prvku, vstupy a výstupy, vazby na ostatní prvky. Je původním vyjádřením zobecněného poznání autora příspěvku z dlouhodobé praktické činnosti při zpracování strategických studií a řízení pracovišť, která se touto činností zabývají.
Prognostické metody a jejich využití v resortu obrany
Ladislav BUŘITA
Autor se v příspěvku zabývá spojením prognostiky s řídicí činností na strategické úrovni, s lidským myšlením a s vědecko-výzkumnou činností. Je zde objasněn pojem a obsah prognostiky, systematizace metod, technik a postupů. Dále jsou rozebírány metody předpovědi kvalitativní a kvantitativní; pasivní, aktivní a normativní; Delfský panel a Brainstorming; Pravdivost předvídání.
Operace s účastí ozbrojených sil
Miroslav HREBÍČEK
Operace s účastí ozbrojených sil jsou v současné době různým způsobem označovány a pojmenovávány. V příspěvku jsou základní informace shrnuty a samostatná pozornost je věnována možné účasti AČR. Článek se zabývá možným členěním vojenských operací na nichž se může Armáda České republiky podílet. V článku jsou charakterizovány bojové, nebojové, speciální, informační a psychologické operace.
Sociálně demografický vývoj v ČR a jeho odraz v AČR
Karel JANÍČEK*, Jozef ŠMONDRK**
Článek se zabývá otázkami sociálně demografického vývoje v České republice a ukazuje na některé aspekty, které ovlivňují a podmiňují výstavbu a přípravu ozbrojených sil z hlediska lidských zdrojů.
Využití vnějších zdrojů v podmínkách ozbrojených sil
Josef PROCHÁZKA
Autor článku reaguje na bohatou a velmi zajímavou diskusi, která se odehrála mezi účastníky kolokvia "Ekonomika obrany státu a její řízení" konaného na Vojenské akademii v Brně v únoru 2003 k otázce využití vnějších zdrojů v podmínkách ozbrojených sil. Názory účastníků na možnosti využití tohoto nástroje v rámci reformy ozbrojených sil, při snižování počtu příslušníků ozbrojených sil a jejich profesionalizaci, směřovaly do vymezení základních pojmů, rizik, přínosů, zahraničních zkušeností a oblasti činností, ve kterých je v budoucnosti pravděpodobné využití schopností průmyslu jako náhrada vlastního výkonu ozbrojenými silami.
Informační zabezpečení - základ infrastruktury strategických studií
Bohuslav VÍŠEK
Článek poukazuje na význam informačního zabezpečení jako součásti infrastruktury výzkumu. Ukazuje na smysl, podstatné části a možné úkoly a cíle informačního zabezpečení pracovišť obranného výzkumu. Na příkladu Ústavu strategických studií naznačuje možné směry přístupu k budování moderního systému informačního zabezpečení strategických studií.
Elektromagnetické zbraně s řízenou energií jako prostředek k eliminaci elektronických systémů
Jan VALOUCH
Cílem článku je podat informaci o současném stavu ve vývoji a použití elektromagnetických zbraní a naznačit možné směry jejich budoucího nasazení. Pojem elektromagnetické zbraně zahrnuje prostředky a systémy využívající technologii generující řízené výkonové elektromagnetické pulsy, které způsobují narušení činnosti nebo destrukci elektronických obvodů zařízení protivníka. Tím je možné narušit nebo úplně vyřadit veškerý provoz informačních, komunikačních, řídících, kontrolních, palebních a dalších elektronických prostředků. Elektromagnetické zbraně se v současné době již používají a perspektivy jejich dalšího vývoje si uvědomuje stále větší počet států.