doi:10.3849/1802-7199

Úvodní slovo

ikona souboruCelý článek ve formátu PDF Více o autorovi

Vážení čtenáři!

Před vydáním prvého letošního čísla "Obrany a strategie" upozorňuji, že zahajuje třetí ročník své existence. Je vydáván v době prvého roku uskutečňování principiální reformy ozbrojených sil ČR, v období prohlášení o urychlení profesionalizace, což znamená, že poslední voják v základní službě by měl z Armády ČR odejít ke konci prosince 2004.

V červnu 2003 se občané České republiky budou poprvé účastnit referenda, aby prokázali ve světě ověřeným způsobem, svůj vztah k demokratickému rozhodování o vstupu do Evropské unie.

Registrovali jsme válku proti Iráku a v teorii i praxi mezinárodních bezpečnostních vztahů se začíná usídlovat nový pojem "preemptivní strategie". Vývoj se posunul dopředu na zřetelný další stupeň k neznámé budoucnosti.

Strategická studia registrují řadu významných změn nejen v oblasti politické a vojenské, ale i ve zdrojích a vědě. Poznání strategických studií jako předmětu vědeckého zájmu je na novém stupni jak z hlediska pojetí jako technologického procesu, tak z hlediska rozpracování parciálních částí. Jeden z příspěvků informuje o prognostických metodách.

Poznatky v tomto čísle nejsou monotematické. Budují představu o různých aspektech obrany a strategie. Jsou původní a měly by napomoci k rozvoji poznání a prezentaci poznatků pro čtenáře různého odborného zaměření. Jako předseda redakční rady budu velmi spokojen, když se v budoucnu stanou námi prezentované názory součástí diskusí, které napomohou vytváření budoucí bezpečnosti a obrany České republiky.

Předseda redakční rady
Ing. Josef JANOŠEC, CSc.

Vytvořeno 10.7.2007 16:00:16 | přečteno 6013x | Hlavacek