1/2004
Strategicky významné změny pro přípravu variant budoucí bezpečnosti
Josef JANOŠEC
Přehled a systemizace poznatků o strategicky významných změnách, které jsou vnímány v roce 2004 pro přípravu variant budoucí bezpečnosti. Diskuze problémů, které uvozují procesy vyhledávání strategických změn: budoucnost chránění hodnot a bezpečnosti, úloha státu a jeho složek, které mají chránit a které mají být chráněny, aspekty změn v hrozbách, problémy chránění hodnot na cizím území, pohyb názorů o státu. Za nejvýznamnější strategickou změnu je označen proces integrace EU. Komentář možných variant vzniku společného státního útvaru a důsledků pro oblast bezpečnosti a obrany. Co by to znamenalo pro změny veřejné moci a co pro varianty budoucí bezpečnosti. Vyvození důsledků pro nutnou přípravu silných osobností, které integraci mohou vést.
Vymezení pojmů terorismus, válka a guerilla v soudobé bezpečnostní terminologii
Miroslav MAREŠ
Charakter soudobých válek a ozbrojených konfliktů problematizuje definici a rozlišení pojmů "terorismus", "válka" a "guerilla", i když obdobné problémy vždy existovaly (např. ultralevicoví teroristé často označovali svoji činnost za "městskou guerillu"). Brutalita nových válek a mediální zájem o hrůzné násilné akty způsobily, že terorismus je prvkem mnoha moderních ozbrojených konfliktů. Terorismus může být podpůrnou strategií ozbrojených sil a jiných aktérů války, ale někdy je terorismus jedinou formou vedení bojové činnosti. Na druhou stranu je sporný termín "válka proti terorismu", protože terorismus můžeme nalézt v řadě různých forem (ne pouze jako islámský terorismus).
Zapojení francouzské a německé armády do zahraničních misí
Ivo PIKNER
Článek popisuje působení příslušníků francouzských a německých ozbrojených sil v zahraničních misích. Zatímco Francie má s vedením vojenských operací v zahraničí bohaté a mnoholeté zkušenosti, pro Německo je zapojení Bundeswehru do misí v zahraničí nová oblast plnění úkolů. Oba dva státy mají zvláštní postavení v rámci Aliance - Francie jako zakládající člen NATO je od roku 1966 mimo integrovanou vojenskou strukturu Aliance a německé ozbrojené síly nebyly po II. světové válce do rozhodnutí Ústavního soudu v roce 1995 nasazovány do operací v zahraničí. V současné době mají oba dva státy zapojeny svoje síly v zahraničních misích.
Zpráva komise Kongresu o teroristických útocích z 11. září 2001
Oldřich KRULÍK
Charakteristika blízké historické analýzy. Jedním z pokusů vyrovnat se s útoky z 11. září 2001 bylo v USA ustavení vyšetřovací Komise, která byla pověřena sumarizací známých faktů a navržením doporučení k překlenutí existujících slabin bezpečnostní komunity, aby se již nikdy nemohl podobný útok opakovat. Autor popisuje zjištění, ke kterým Komise dospěla a která použila při formulování svých závěrů.
Muslimové a evropská bezpečnost
Jan ONDŘEJKA
Tento článek se zabývá aktuální bezpečnostní problematikou muslimské komunity žijící v Evropě. Zkoumá příčiny muslimské migrace do Evropy, postavení muslimů v Evropě a naznačuje důvody radikalizace evropských muslimů, která ústí v teroristické útoky. Současně je v článku krátce zmapována problematika přijatých opatření v boji proti terorismu v Evropě a shrnuje způsoby řešení soužití s muslimskou komunitou.
Transformation of the Hungarian Military Higher Education
Miklós SZABÓ
The topic of the article is transformation of Hungarian military higher education. An author focuses on a brief description of structural changes of military forces and relevant military education system. He describes an attitude to reduction of faculties and to structural changes of departements in years 1996 - 2004, and long-term plans, which influence structural changes. The author concludes general conclusions.
Vojenské operace a vlivy technického pokroku na vojenství
Antonín KRÁSNÝ
Článek pojednává o možných budoucích kon.iktech, o možných protivnících a prostředích konfliktů. Shrnuje názory na soudobé a budoucí vojenské operace a na vliv technického pokroku (revoluce) ve vojenství na organizační struktury a na změny ve vedení bojové činnosti. V závěru naznačuje varianty možných vojenských či bezpečnostních struktur.
Tvorba materiálních zdrojů v procesu vyzbrojování ozbrojených sil - definování požadavků
Josef PROCHÁZKA
Definování požadavků ozbrojených sil a jejich převod na reálné programy a projekty vyzbrojování je klíčovým problémem efektivní tvorby materiálních zdrojů a vytváření jejich požadovaných operačních schopností. Pro vytváření plánovitého rozvoje ozbrojených sil ČR je jistě zajímavé a inspirativní analyzovat zahraniční přístupy k řešení tohoto problému. Německo a Francie vytvořily pro tyto účely pracovní týmy, které vyhodnocují široké souvislosti a definují perspektivní požadavky v rámci procesu plánování výstavby ozbrojených sil.
Marketingová podpora akvizice ve vyzbrojování
Petr ŠMIDRKAL
Článek pojednává o marketingové podpoře akvizice ve vyzbrojování jako o jednom z rozhodujících nástrojů zvyšování efektivnosti procesu vyzbrojování. Poukazuje na zásady efektivní akvizice v souvislosti se schválenou Koncepcí výstavby profesionální Armády České republiky a mobilizace ozbrojených sil České republiky přepracovanou na nový zdrojový rámec a s tím souvisejícím přechodem na profesionální armádu. Zabývá se obsahem a způsoby provádění marketingové podpory a zároveň se věnuje jednotlivým zpracovávaným dokumentům v této oblasti.