1/2005
Strategické pohledy na vojenské aspekty směrů vývoje bezpečnostního prostředí pro Českou republiku
Antonín KRÁSNÝ
Článek se zabývá obecně strategií bezpečnosti státu, technologickými a institucionálními přeměnami ve vývoji bezpečnostního prostředí, včetně přeměn v systému hodnot. Rozebírá možný vývoj bezpečnostního prostředí ve vztahu k malým a středním státům Evropy. Poukazuje na vlivy na Českou republiku a vizi rozvoje zabezpečení její bezpečnosti (bezpečnostního systému).
Jak dál v boji proti globálnímu terorismu
Jan EICHLER
Základní charakteristiky a rysy terorismu. Globální terorismus jako nejnaléhavější hrozba lidstva. Možnosti boje proti terorismu, politické působení na základnu soudobého globálního terorismu. Konflikt mezi Západem a islámským světem, jeho možné řešení. Cíl politického působení na základnu terorismu na počátku 21. století a jeho mechanismy.
Důvody realizace a formy terorismu
Pavel FOLTIN*, David ŘEHÁK**
Příspěvek se zabývá vybranými prvky procesu realizace teroristických akcí se zaměřením na jejich klasifikaci, popis a vymezení stěžejních terminologických pojmů. V první části jsou vytyčeny základní nosné prvky procesu realizace teroristických akcí a jsou stanoveny vztahy a závislosti mezi nimi. Následuje členění a charakteristika jednotlivých typů terorismu, a to ve vztahu k důvodům realizace teroristických akcí. V závěrečné části příspěvku je provedena ucelená klasi.kace forem terorismu se zaměřením na letální a neletální účinky.
Motivace k terorismu a východiska boje s ním
Lada PAŘÍZKOVÁ
Systematické utřídění vybraných informací o motivaci k terorismu. Zabývá se podmínkami pro terorismus, motivací, která je založena na racionální volbě, náboženskými a kulturními aspekty motivace a změnami používání "modelu" terorismu v posledním období v rozměru organizace, doktríny a strategie, technologií. Druhá část příspěvku popisuje východiska boje proti terorismu. Rozebírá princip asymetrie až do důsledků pro přístup států k jejímu řešení. Popisuje rovněž preemptivní strategii a vysvětluje pojetí teorie spravedlivé války.
Severoatlantická aliance na prahu XXI. století
Jarosław GRYZ
Článek se zabývá vývojem Severoatlantické aliance po skončení studené války. Nastiňuje základní etapy adaptace NATO na nové mezinárodní bezpečnostní prostředí, posuny v evropské bezpečnostní architektuře a změny bezpečnostních hrozeb. Autor upozorňuje na odklon Severoatlantické aliance od organizace zaměřené výlučně na zajištění kolektivní obrany. V neposlední řadě se článek zabývá také perspektivami této organizace ve 21. století.
Vojenská námořnictva a námořní strategie ve 21. století
Jaroslav ŠVESTKA
Článek přináší informace o současné podobě a možných perspektivách budoucího vývoje globálního a středních námořnictev a námořních strategií aplikovaných v zemích s globálním a středními námořnictvy. Hlavní pozornost je věnována U.S. Navy, kvůli jeho aspiracím stát se nejdůležitějším nástrojem při naplňování celosvětových zájmů Spojených států amerických.
Jsou vytvořeny dostatečné podmínky pro vypracování dlouhodobého výhledu rozvoje rezortu obrany?
Josef JANOŠEC
Diskuze o možných potížích při zpracování Dlouhodobého výhledu rozvoje rezortu obrany. Obsahuje rozdělení na část týkající se aktérů, jejich vztahů a prostředí, v němž je dlouhodobý výhled zpracováván. Vypracování materiálu je srovnáváno s projektem a jsou porovnávány informace vycházející z jeho zadání. Na základě analytických a syntetických postupů jsou popisovány ty stránky procesu, které mohou znamenat ohrožení úspěšného zvládnutí celého zpracování.
Network Enabled Capability - klíčová schopnost pro 21. století
Bohuslav VÍŠEK
Budování Network Enabled Capability (NEC) představuje jeden ze základních cílů transformace sil NATO pro nejbližších 15 až 20 let. Článek uvádí do problematiky NEC z hlediska Aliance i České republiky. Naznačuje strategický výhled budování schopností NEC.
Interoperability in the Infosphere - Challenges, Problems, Solutions
Sandor MUNK
Future military operations presume Interoperability in the Infosphere. Technical, syntactic and semantic interoperability are three relatively independent, but interconnected levels of information interoperability. The article described basics of information interoperability, concetrate to interoperability models (elementary, complex, global) and to infrastructure. Solutions of information interoperability are challenges and also problem of the armed forces for future.