1/2006
Možné vlivy bezpečnostního prostředí na Českou republiku a její ozbrojené síly
Antonín KRÁSNÝ*, Oldřich SOCHA**
Článek se zabývá globálními trendy současného světa, vývojem bezpečnostního prostředí, hrozbami a riziky pro Českou republiku včetně jejich vojenských důsledků.
The Role of War in International Politics
Vilém KOLÍN
Although war is no longer deemed to be a legitimate and proportionate means for resolving international disputes, war is still a valuable instrument of policy. The presented article analyses the role war plays in international politics. It explains the function of war from the perspectives of an individual state, the system of states, and the society of states, and describes limits established to control war. The article argues that despite the codication of jus contra bellum as a primary rule governing the conduct of interstate relations, war is not a fading social practice of international politics.
Non-government Organizations in Defense Strategy of NATO
Aleksandra SKRABACZ
The aim of the article is to present the idea, genesis and functions of international non-governmental organizations in the contemporary world, also an attempt to locate non-governmental organizations in joint operations and drawing some conclusions and rules basing on observations and experiences in this area. Alvin and Heidi Tofers called non-governmental organizations “lobal gladiators of the 21st century”. They more often participate in joint operations in conict regions and become natural partners for military forces in performing their military missions.
Entity Condition Change of an Asymmetrical Opponent
František ADAMČÍK*, Miroslav KELEMEN**
The paper deals with process and situation control of entity changes that would be a possible tool to effective solution of implementation approach to operations based on effects, overcoming contemporary and future security problems and using available tools of the state power for the defence of security interests.
Historický vývoj terorismu
Pavel FOLTIN*, David ŘEHÁK**
Příspěvek pojednává o možném náhledu na historické členění etap vývoje terorismu. Za hlavní faktory klasifikující jednotlivé etapy jsou považovány odlišnosti projevů teroru a terorismu páchaného zejména na civilním obyvatelstvu. Za hlavní milníky jsou vnímány historická etapa končící 17. stoletím, nacionalistická etapa končící vypuknutím 1. světové války, následně etapa období světových válek. Posledními dvěma zkoumanými etapami jsou etapa studené války končící obdobím pádu Berlínské zdi a právě probíhající etapa, nazvaná etapa studeného míru.
Strategické dokumenty ČR a jejich reflexe v oblasti finančních zdrojů pro potřeby ozbrojených sil
Veronika MAZALOVÁ
Základní podmínka úspěšného budování ozbrojených sil spočívá v existenci bezpečnostní politiky, jakožto výchozího předpokladu pro formulování bezpečnostní strategie, následně obranné strategie (MO ČR) a vojenské strategie (GŠ ČR). Bezpečnostní doktríny ovlivňují nejen pojetí obrany, ale také výši obranných výdajů a tím i výši ostatních veřejných výdajů. Je zřejmé, že velikost obranných výdajů nelze určit bez existence strategie, na jejímž základě je armáda schopna odhadnout své požadavky. Přesto se však v praxi ukazuje, že místo toho, aby strategie řídila rozpočet, rozpočet řídí strategii. Existence bezpečnostní politiky se tak stává jedním ze základních předpokladů pro účelné a hospodárné vynakládání .nančních prostředků ze státního rozpočtu a následně z rozpočtu kapitoly ministerstva obrany.
Výzbrojní politika ozbrojených sil České republiky
Jaroslav ŠVESTKA
Článek je politologickou analýzou vyzbrojování českých ozbrojených sil. Především definuje obsah výzbrojní politiky ozbrojených sil České republiky, její relevantní kontext a možný budoucí vývoj. Také se věnuje úzce spjatému tématu trhu s obranným vybavením, hlavně jeho specifickým rysům a evropskému a mezinárodnímu rozměru.
Ženy v armádě České republiky
Miroslav HREBÍČEK
V článku jsou uvedeny některé výsledky a závěry sociologických výzkumů prováděných v Armádě České republiky (AČR), které se zabývají postavením žen v AČR. Uvádí názory vojáků a vojákyň na činnost žen v Ozbrojených silách ČR.
Informace o průběhu konference Velení a řízení v prostředí NEC-III
Antonín KRÁSNÝ
Příspěvek rozebírá ve stručnosti průběh a závěry konference "Velení a řízení v prostředí NEC - ; III" organizované Ústavem strategických studií Univerzity obrany.