doi:10.3849/1802-7199

Úvodní slovo

ikona souboruČlánek ve formátu PDF Více o autorovi

Vážení čtenáři,
dostává se k Vám druhé letošní číslo časopisu Obrana a strategie, který vydává Univerzita obrany a jehož odbornou garanci převzal od svého předchůdce počínaje dnem 1. září tohoto roku nově vzniklý Ústav strategických a obranných studií. Konec kalendářního roku je vždy spojen s bilancováním, a proto si dovolím i já krátkou rekapitulaci.

Časopis v uplynulém období získal na popularitě, a to nejen v rámci české bezpečnostní komunity, ale je stále více žádán i ze zahraničí. Jsme potěšeni, že značně narůstá i návštěvnost internetového portálu časopisu, kam se řada návštěvníků, jejichž počet již jde do desetitisíců, opakovaně vrací. Těší nás, že texty z našeho časopisu jsou citovány v odborných publikacích po celém světě, jsou užitečným a vyhledávaným zdrojem informací a inspirací pro naše čtenáře a návštěvníky portálu.

O inspirativnosti našeho časopisu svědčí mimo jiné i skutečnost, že v letošním roce vznikl v České republice podobný odborný časopis, jehož vizuální podoba, struktura i pravidla publikování jsou naším časopisem očividně inspirovány. Pevně věříme, že Vy, naši čtenáři, dokážete ocenit originalitu, jedinečnost a kvalitu našeho časopisu a zachováte mu přes uvedenou skutečnost i nadále svoji přízeň a podporu.

A co Vám nabízíme tentokrát? Číslo, které máte nyní před sebou, se věnuje několika aktuálním bezpečnostním tématům. Asijské téma reprezentuje otázka bezpečnostního vývoje v Afghánistánu, jíž se ve svých článcích zabývají renomovaní autoři Slavomír Horák a Tomáš Zipfel. Gabriel Kovács se vrací k nedávnému rusko-gruzínskému konfliktu a zasazuje jej do kontextu problematiky evropského procesu kontroly zbrojení. Petr Zelinka předkládá k posouzení případovou studií afrického Hnutí za emancipaci delty Nigeru a Vít Štaif se věnuje úloze NATO v bezpečnostní politice USA.

Kromě uvedených článků máte možnost se ve Volné tribuně seznámit s informací o misi EUJUST LEX v Iráku, kterou připravil její šéf Stephen White. V materiálech se francouzský velvyslanec v České republice Charles Fries vrací k prioritám končícího francouzského předsednictví v oblasti ESDP a Vlastimil Galatík jej doplňuje informací o nedávno publikované francouzské Bílé knize obrany a bezpečnosti. Samozřejmě i v tomto čísle přinášíme řadu recenzí na odborné knižní publikace a Informační servis.

Vážení čtenáři, závěrem mi dovolte krátké obligátní, ale v žádném případě formální, poděkování všem, kteří se na tvorbě časopisu podílejí a jeho vydávání podporují. Dík patří samozřejmě i Vám, našim čtenářům, neboť Vaše odezva a vzrůstající zájem o náš časopis jsou pro nás motivací i permanentní výzvou k jeho dalšímu vydávání a zkvalitňování.

Do nového roku 2009 Vám přeji jménem svým i jménem redakce hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a úspěchů a těším se na shledanou nad stránkami našeho společného časopisu.

Libor Frank
Předseda Redakční rady


Title in English:

-

Title in Czech/Slovak:

Úvodní slovo

Author(s):

Libor Frank

Type:

Editorial

Language:

Czech

Abstract:

-

Journal:

Obrana a strategie (Defence & Strategy)

Publisher:

University of Defence

ISSN:

ISSN 1214-6463 (print) and ISSN 1802-7199 (on-line)

DOI:

10.3849/1802-7199.08.2008.02.003-003

Issue:

Volume 8, Number 2 (December 2008)

Pages:

3

Received: 12 December 2008

Accepted: 12 December 2008

Published online: 15 December 2008Vytvořeno 16.12.2008 20:41:00 | přečteno 9783x | Hlavacek