Články
ENERGETICKÁ BEZPEČNOST EVROPSKÉ UNIE A JEJÍ VZTAHY S ÍRÁNEM
Stávající nestabilita na Ukrajině spojená s krizí ve vztazích s Ruskou federací vyvolala mezi členskými státy Evropské unie strach ohledně vlastní energetické bezpečnosti. Za této situace političtí představitelé Íránské islámské republiky opakovaně prohlásili, že je Írán připraven a schopen dodávat do EU velké množství zemního plynu. Hlavním cílem článku je prostřednictvím základních kritérií unijního aktérství analyzovat vnější dimenzi energetickobezpečnostních vztahů Evropské unie vůči Islámské republice Írán.
METODY VYUŽÍVANÉ PRO ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ V RESORTU OBRANY ČESKÉ REPUBLIKY
Monika GRASSEOVÁ-MOTYČKOVÁ, Eva ŠTĚPÁNKOVÁ
V článku jsou prezentovány dílčí závěry resortního šetření na téma „Řešení problémů v resortu obrany v České republice“. Jsou popsána teoretická východiska řešené oblasti – typy problémů, fáze rozhodovacího procesu, respektive účel aplikace metod a využitelné metody pro řešení problémů. Následně je uvedena metodika realizovaného dotazníkového šetření a polostrukturovaných rozhovorů a zjištěné výsledky. V závěru článku jsou autorkami definovaná doporučení pro aplikaci metod při řešení problémů v resortu obrany ČR.
MĚSTA, VÁLČENÍ A BEZPEČNOST CIVILISTŮ
Koncepty a praxe bojových operací v urbánním prostředí
Tato studie, se zaměřením na válečné operace v urbánním prostředí, si klade dva hlavní cíle. Prvně nabízí shrnutí existující literatury a konceptuální rámec pro analýzu bezpečnosti civilního obyvatelstva v městských bojových operacích. Válčení ve městech přináší řadu taktických, operačních a strategických výzev, a to hlavně v souvislosti s civilním obyvatelstvem. Druhým základním cílem studie je tedy analyzovat bezpečnost nebojujícího obyvatelstva z pohledu současných městských válečných doktrín.
MEZINÁRODNÍ STATUS ZÁPADNÍ SAHARY
Analýza konfliktu a jeho mediace
Michaela KLÍČNÍKOVÁ, Tomáš ČERNOHOUS
Konflikt o mezinárodní status Západní Sahary mezi Marokem a Saharskou arabskou demokratickou republikou zůstává i po desetiletích součástí agendy OSN. Ani po téměř čtyřiceti letech trvání konfliktu nelze říci, že by se strany v dohledné budoucnosti blížily k vyřešení sporu, a to ani za pomoci mediace mezinárodních organizací či států. Cílem tohoto textu je analyzovat průběh konfliktu o Západní Saharu, a to z hlediska jeho dynamiky, která vyústila do mrtvého bodu, a mezinárodní mediace, jež se nadále vyznačuje neúspěchem v hledání řešení a prolomení patové situace.