Články
MOMENTKA
Použití strukturálních podmínek a QCA k odhalení zemí náchylných k eskalaci konfliktu
Kateřina FRIDRICHOVÁ, Adriana ILAVSKÁ
Tento článek představuje metodu předvídání eskalace konfliktů na základě dlouhodobých, strukturálních podmínek z otevřených zdrojů za použití kvalitativní komparativní analýzy (QCA). Kombinací těchto dvou prvků vzniká model a metoda predikce, která je v efektu predikce srovnatelná s dalšími, daleko sofistikovanějšími a lépe financovanými systémy a nabízí citlivější odhad eskalace.
KURDSKÉ BOJOVNÍČKY V SÝRII V BOJI PROTI ISIS A PO ŇOM
Emancipácia ako zásadný motív boja na severovýchode Sýrie
Kurdským bojovníčkam v Sýrii sa pozornosti dostalo až po bitke o Kobane. Táto štúdia aktivity v boji proti ISIS a po ňom analyzuje, pričom sa zameriava na ideologické motivátory, ktoré ich zapojenie do ozbrojeného povstaleckého hnutia ovplyvnili. Vďaka diskurzívnej analýze netradičných, miestnych zdrojov, konštatuje, že špecifickosť ideologickej transformácie hnutia, kde sa v čase bojov proti ISIS do centra miestneho diskurzu dostala ženská emancipácia, pretrvala aj po tom, čo sa zmenil primárny cieľ odboja, a preto má potenciál aktivizovať aj naďalej.
ALTERNATIVY BOKO HARAM K SOUČASNÉMU MODERNÍMU NIGERIJSKÉMU STÁTU
Postmoderní chalífát, nebo teroristický semistát?
Tento článek zkoumá alternativy Boko Haram k současnému sekulárnímu nigerijskému státu vestfálského stylu. Článek je zaměřen na analýzu vztahu mezi Boko Haram a sekulárním státem, který odmítají. Realita toho, co se Boko Haram v Nigérii podařilo vytvořit, odpovídá spíše teroristickému semi-státu (TSS) než chalífátu. Článek proto také provádí analýzu Boko Haram z perspektivy konceptu TSS.
KŘESŤANSKÉ OZBROJENÉ SKUPINY
Zapomenutý aktér blízkovýchodních konfliktů
Text se zaměřuje na několik oblastí moderních konfliktů na Blízkém východě, kde jsou násilné křesťanské aktivity přítomny, a zasadí je do typologie násilných nestátních aktérů (VNSA) Phila Williamse – od agresivně-dominantního násilí usilujícího o zachování politického statu quo přes nacionalistická osvobozenecká hnutí až po čistě obranné násilí.
SOCIOTECHNICKÉ TRANSFORMACE V ROZVOJOVÉM SVĚTĚ
Vysvětlení cesty íránského obranného průmyslu
Sepehr GHAZINOORY, Javad VAZIRI
Tento příspěvek se snaží poskytnout sociotechnický výklad transformace íránského obranného průmyslu v posledních několika desetiletích. Se zaměřením na zbrojní průmysl orientovaný na protitankové zbraně je analyzováno trojí období přechodu íránského obranného průmyslu k víceúrovňovému systému na základě Bourdieuho třístupňového modelu. Výsledky ukazují, že nejdůležitějším faktorem obranného průmyslu je rovnováha a koordinace mezi technickým kapitálem a symbolickým kapitálem konstruktérů.
(NE)VYUŽÍVÁNÍ CIVILNÍ ODBORNOSTI PŘÍSLUŠNÍKŮ AKTIVNÍ ZÁLOHY
Nevyužitá příležitost personálních kvalit
Text předkládá výsledky výzkumu zaměřeného na využívání civilní odbornosti příslušníků Aktivní zálohy ze strany Armády České republiky. V rámci řešení výzkumu bylo zjištěno, že až na malou skupinu úzce specializovaných jednotek Aktivní zálohy nedochází ani k hlubšímu zjišťování civilní odbornosti u vlastních členů ani uchazečů.