doi:10.3849/1802-7199

Úvodní slovo

Vážení čtenáři,

Toto číslo vám přináší čtyři články, z nichž dva se věnují konceptům spojených s bezpečností a dva se vztahují k problematice související s ozbrojenými konflikty. Pojďme si je představit.

Na prvním místě vám předkládáme text od kolektivu autorů pod vedením Venduly Divišové. Článek je příspěvkem ke konceptualizaci odolnosti (resilience) ozbrojených sil. Vyznačuje se multidimenzionálním přístupem, který se zaměřuje na uchopení „měkkých“ aspektů na psychologické, institucionální, sociální a národní úrovni.

Jan Břeň je vedoucím kolektivu autorů druhého článku. Tento příspěvek je zaměřen na sociální, ekonomické a bezpečnostně-politické příčiny teroristických aktivit.

Ve třetím textu dvojice autorů Ondřej Čábelka a Stanislav Štěpánek zkoumá občanský konflikt v Mali. Jejich pohled se zaměřuje na protipovstalecké a protiteroristické operace Francie, které jsou shrnuty pod působení Task Force Takuba.

Poslední, čtvrtý článek, diskutuje stále aktuální oblast Afghánistánu. Kateřina Šupová a Josef Kraus se v něm věnují zhodnocení zvláštní politické mise UNAMA. Použitá kritéria a zjištění mohou rovněž napomoci identifikovat problémy a nedostatky, které se podílely na neúspěchu spojeneckého snažení.

Součástí čísla jsou i dvě recenze odborných publikací. Michael Cohen představuje titul Noise: A Flaw in Human Judgment od Daniela Kahnemana, Oliviera Sibonyho a Casse Sunsteina, který bude jistě zajímavý nejen pro experty z resortu obrany.

Jiří Šedivý v následující recenzi hodnotí publikaci nazvanou Vybrané kapitoly o bezpečnosti od autorského kolektivu, který vedli Vladimír Karaffa, Martin Hrinko a Jaromír Zůna. Publikace rozhodně zajme všechny čtenáře, kteří se chtějí více dozvědět o zajišťování bezpečnosti České republiky.

Vážení čtenáři, jménem celé redakce děkujeme za vaši stálou přízeň, přejeme pokojné prožití vánočních svátků a do roku 2022 především pevné zdraví.

frank.png, obrázek se otevře v novém okně

Předseda redakční rady


Title in English:

Editorial

Title in Czech:

Úvodní slovo

Type:

Editorial

Author(s):

Libor FRANK

Language:

Czech

Abstract:

-

Journal:

Obrana a strategie

Publisher:

University of Defence

ISSN:

ISSN 1214-6463 (print) and ISSN 1802-7199 (online)

DOI:

-

Issue:

Volume 21, Number 2 (December 2021)

Page(s):

002

Received:

12.12.2021

Accepted:

12.12.2021

Published online:

16.12.2021

Vytvořeno 16.12.2021 22:57:03 | přečteno 4030x | Frank