Metody analýzy a predikce bezpečnostních hrozeb a rizik
Ústav strategických a obranných studií uspořádal dne 20. listopadu 2008 odborný seminář s názvem „Metody analýzy a predikce bezpečnostních hrozeb a rizik - východiska pro tvorbu prognostických scénářů“.
Seminář byl organizován Oddělením bezpečnostních a obranných studií ÚSOS a jeho cílem byla odborná debata, týkající se posouzení možných a prakticky využitelných metod analýzy a predikce bezpečnostních hrozeb a rizik, zejména s důrazem na tvorbu prognostických scénářů vývoje bezpečnostního prostředí.
Akce se konala za účasti odborníků nejen z řad české bezpečnostní komunity reprezentujících státní správu (SOPS MO, MZV), vysokoškolská pracoviště (FSS MU Brno, UTB Zlín) a další instituce a pracoviště (CUBIC, FACIO), ale rovněž za účasti hostů z Akademie ozbrojených sil z Liptovského Mikuláše.
V průběhu akce byla prezentována podnětná vystoupení, která mapovala nejen stav výzkumu v parciální oblasti metodologie analýzy a predikce bezpečnostních hrozeb a rizik, ale obecně i v oblasti bezpečnostních studií. Z průběhu semináře také vyplynulo, že i přes dynamický a intenzivní vývoj tohoto společenskovědního oboru v České republice přetrvává roztříštěnost přístupů ke zkoumání bezpečnosti a jejích aspektů a chybí jednotná, resp. převládající konceptualizace pojmu bezpečnosti. Vyvstává rovněž potřeba přeformulovat či aktualizovat stávající českou bezpečnostní terminologii a s ní související základní metodologické nástroje hodnocení a predikování hrozeb a rizik.
V této souvislosti bylo konstatováno, že např. inovace projektu Česká bezpečnostní terminologie (ÚSS 2003) by mohla být vhodným námětem pro interdisciplinární (mezinárodní) výzkum řešený na půdě Ústavu strategických a obranných studií.