1/2001
Profesionalizace, obrana a strategie
Josef JANOŠEC
Příspěvek shrnuje a rozebírá základní skutečnosti, které souvisejí s realizací procesu profesionalizace armády. Zaměřuje se zejména na problematiku dobrovolnosti a nedobrovolnosti výkonu vojenské služby a oblast vztahu profesionalizované armády a obrany při zvýraznění smyslu uskutečnění procesu, který je ve zkvalitnění obrany státu a důsledků na funkce, které profesionální armáda ve srovnání se smíšenou již plnit nebude. V neposlední řadě se věnuje pozornost vztahu profesionalizace k různým strategiím.
Jak připravovat vojenské profesionály
Karel KOTEK
Tento materiál se zabývá obsahovou stránkou profesionalizace ozbrojených sil České republiky s hlavním důrazem na důstojnický sbor. Profesionalizace totiž neznamená pouze zvyšování procentuálního zastoupení vojenských profesionálů v ozbrojených silách, ale také, a možná zejména, zvyšování odborných znalostí a dovedností a všestranný rozvoj osobnostních vlastností současných a nových vojenských profesionálů a zvláště důstojníků. Z tohoto pohledu se jedná o problematiku naprosto aktuální a vlastně již živou skutečnost jak každodenní vojenské praxe, tak všech návrhů a koncepcí rozvoje ozbrojených sil.
Profesionalizace AČR: přístupy - pojetí - řešení
Felix ČERNOCH
Profesionalizace je objektivně se prosazující proces a musí být respektována jako trend. Tento článek posuzuje význam profesionalizace a jejích jednotlivých stránek a dochází k závěru, že dosud tento proces nevyvstal pro AČR jako všeobecná nutnost. Na druhou stranu prozatím nejsou vytvořeny všestranné podmínky, aby se mohla uskutečnit v těch oblastech, kde už je její realizace nezbytná.
Výzkumná podpora procesu profesionalizace
Bohuslav VÍŠEK
Investice do rozvoje vědy, výzkumu a technologií jsou hlavním opatřením, které může významně posílit (ne-li vůbec vybudovat) naše schopnosti čelit změnám a problémům obecně a v oblasti bezpečnosti a obrany zvláště. Jednou z těchto změn, které budeme bezesporu v průběhu zhruba deseti příštích letech čelit, je i profesionalizace ozbrojených sil České republiky. Tento příspěvek se zabývá profesionalizací z pohledu možností předchozího výzkumu a vývoje této problematiky. Aby mohly být tyto procesy efektivní, je nezbytný určitý časový předstih výzkumných procesů před procesy implementačními a exploatačními.
Názory vybraných českých politických stran na profesionalizaci ozbrojených sil ČR
Libor FRANK
V předloženém textu se autor zabývá představami významných politických stran o budoucí podobě Armády České republiky z hlediska její možné profesionalizace. Článek analyzuje programatiku těch politických stran, které buď do současné doby díky svému postavení v parlamentu nebo exekutivě (ne)ovlivňovaly výraznější měrou podobu resortu obrany a změny v Armádě České republiky nebo s největší pravděpodobností uspějí v příštích volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002 a budou z vládních nebo významných opozičních pozic rozhodovat o dalším rozvoji ozbrojených sil, včetně jejich možné profesionalizace. Cílem textu je i základní seznámení čtenáře s obecnými představami daných politických subjektů o zajištění vnější bezpečnosti země, které také determinují úkoly a povahu ozbrojených sil státu.
Východiska profesionalizace ozbrojených sil
Josef PROCHÁZKA
Odborně aktuální a politicky ožehavé téma profesionalizace ozbrojených sil je průřezovým problémem, který se dotýká všech oblastí vojenského managementu a budoucí podoby ozbrojených sil. Existuje mnoho aspektů, které je nutné při rozhodování o této otázce pečlivě zvažovat v jejich širokých souvislostech. V rámci tohoto příspěvku budou některé úhly pohledů blíže objasněny s podrobnějším zaměřením na ty aspekty, které souvisejí s řízením zdrojů (Resource Management).