doi:10.3849/1802-7199

Americká protiraketová obrana a ruský pocit nejistoty

Petr SUCHÝ

Text zkoumá proměnu strategického jaderného arzenálu Ruské federace a USA po závěru studené války. Současný stav ruských strategických sil následně konfrontuje se stávajícím a budoucím potenciálem amerického protiraketového systému. Poukazuje na to, že obavy ruských představitelů z toho, že systém pro Rusko představuje přímou hrozbu a jeho existence povede k oslabení či zániku strategické stability, jsou zcela nepodložené a neodpovídají realitě. Dále se snaží prokázat, že probíhající modernizace ruských strategických sil je spíše projevem snah zachovat status quo v rámci zbrojní dynamiky, a tak udržet dostatečný odstrašovací potenciál než jednoznačným symptomem reakce na opatření USA v oblasti strategické obrany, která by měla charakter závodů ve zbrojení.

« Zpět

Diskuze

Hmm a teď realita
Lony  |  31.12.2009 20:09:10
Tohle jsou nesmysly od vrchu až dolů..celé je to směšné a prolezlé pro západní propagandou..brak nezakládající se ani z 20% na pravdě..nevěřte tomu nikdo!!

Takže autor je zřejmě západní agent na misi..?
Nebo se jen přikrývá v noci americkou vlaječkou, usíná za zvuku americké hymny, slaví Halloween a dárečky mu nosí Santa Claus?!? Nevím, ale jak to tak čtu, každopádně musí být velkým fandou válek v Íráku i Afghánistánu, kde chřabří, čestní a stateční američtí vojáci šíří jen a jen mír.. :)
Omyl nebo autorova neznalost?
pje  |  3.8.2009 11:24:51
Autor tvrdí, že instalace radaru v ČR a interceptorů v Polsku by nijak nenarušila strategickou rovnováhu. Rád bych autorovi sdělil, že informace o technickotaktických schopnostech vojenské techniky jsou zveřejňovány podle toho, jaké jsou zájmy těch, kteří zbrojní projekty financují, tj. zájmy politiků. Pokud má pan autor schopnost pouze citovat selektivní, byť skalárně úctyhodný seznam zdrojů bez autentických technickotaktických dat a geografickooperečních zákonitostí použití suborbitální techniky, je na nejlepší cestě prohlásit, že sledování prostoru nad Piaseckem z Brd je patrně side-effectem vášně plánovačů od ABM pro polární záře... Inu, pouze z ročenek a oficiálních reportů se toho pořádní analytici nikdy nic moc nedověděli...
Fakta
Lany  |  8.2.2009 17:46:15
nevidim na tom nic demagogickeho, vždyť je to celé pravda..
Perfektní demagogie
Josef  |  19.1.2009 8:18:00
Vzhledem k délce čláku vezmu jen dva fakty. 1. neexistující rakety středního doletu - autor plácá odborné názvy nahoru a dolů, já pro zjednodušení (22 let praxe u raketových zbraní) řeknu jen - ruské protiraketové systémy S-200, S-400 mohou střílet i na pozemní cíle a mohou nést jaderné nálože. 2. Ruské letouny SU-32/35 mají dostatečně velký operační dosah, aby vklidu a míru zlikvidovaly na území ČR a Polska co jim libo. A pokud za existence WS jako protiváhy k NATO byla dle tehdejší strategie 1. vážná obraná linie u Kijeva nelze si myslet, že v případném konfliktu, na nějž se USA evidentně chystalo, než nastala finanční krize :-), by v ČR zůstal kámen na kameni.
Hezká analýza,
F.Rejl  |  24.8.2008 13:05:07
ale nějak se v ní pořád počítá s tím, že v Polsku bude umístěno deset anti-raket. V případě, že by se jaksi vyhrotily poměry, Američané budou určitě zadumaně čekat u vagonů se sto dalšíma a říkat: "Když my jsme ale kdysi říkali, že jich tam dáme jen deset, tak to teď další přivézt prostě nemůžeme!"
LHANÍ
Anonymous  |  6.1.2008 19:02:37
PANE LŽETE, NEBO ZÁMĚRNĚ NEŘÍKÁTE AEGIS

Vložit příspěvek

Autor
Jméno:
E-mail*:
Zapamatovat údaje:

* Vyplňte jen pokud chcete dostávat příspěvky z této diskuze na e-mail

Váš příspěvek
Nadpis:
Text:
Antispam*: opište následující kód: antispamový kód
 

*Do políčka opište kód psaný červeně. Toto opatření zabraňuje spamovacím robotům zadávat reklamní příspěvky a slouží k ochraně této diskuze.