doi:10.3849/1802-7199

Informační revoluce, vojensko-technická revoluce, nebo revoluce ve vojenských záležitostech?

Jakub FUČÍK, Zdeněk KŘÍŽ

Tento článek se zabývá problematikou informační revoluce (IR), vojensko-technické revoluce (MTR) a revoluce ve vojenských záležitostech (RMA). Od 80. let minulého století lze identifikovat změny ve vojenskostrategické dimenzi, které jsou ztotožňovány s těmito koncepty. Na druhou stranu jejich podstata je často zaměňována. Cílem tohoto článku je poskytnout podrobnější konceptualizaci IR, MTR a RMA. Prvotně bude analyzován vývoj debaty o těchto konceptech, která poskytuje prvotní náhled na formování a etablování těchto jevů. Následně budou všechny tři koncepty zkoumány z hlediska jejich společných a rozdílných znaků. Identifikace těchto charakteristik by měla napomoci přesnějšímu vzájemnému odlišení IR, MTR a RMA. Článek by měl přispět do debaty o těchto konceptech a napomoci přesnější klasifikaci zkoumaných změn.

« Zpět

Diskuze

Oprava
Frank  |  18.12.2013 10:45:40
Děkuji za upozornění. Po dohodě s autory byla navrhovaná oprava v textu provedena.
jen technická
Bohuslav Víšek  |  17.12.2013 20:06:21
Článek zajímavý mám jen technickou poznámku.
Cituji:"Předpokladem je sloučení partikulárních systémů a komponentů, jakými jsou např. velení, kontrola, počítače, komunikace a informace (command, control, computers, communications and information – C4I), do jednoho provázaného funkčního rámce.
Chci jen upozornit autory a případné neznalé čtenáře, že anglický výraz "control" v tomto kontextu neznamená "kontrola" ale "řízení".

Vložit příspěvek

Autor
Jméno:
E-mail*:
Zapamatovat údaje:

* Vyplňte jen pokud chcete dostávat příspěvky z této diskuze na e-mail

Váš příspěvek
Nadpis:
Text:
Antispam*: opište následující kód: antispamový kód
 

*Do políčka opište kód psaný červeně. Toto opatření zabraňuje spamovacím robotům zadávat reklamní příspěvky a slouží k ochraně této diskuze.